Interj Jeremy Prax
Interj J.K.Rowling-gal a hatodik knyvrl
Rowling s az Interj ksztje: Jeremy Prax a 6. knyvet nzegetik!
Jeremy Paxman: Teht ez lenne az?
JKR: Ez lenne az.
JP: Belekukucsklhatunk?
JKR: hm, egy kicsikt. Pl. ide bele lehet nzni. Na j, ennyi elg.
JP: Hny oldal?
JKR: 766... s mindez ri vlsgban kszlt, gyhogy azt hiszem, mindenki elismerheti, hogy nem semmi.
JP: De nem tallja ezt az egsz titkolzsi felhajtst kiss nevetsgesnek?
JKR: Nem.
JP: Mirt nem?
JKR: Egyltaln nem. St, ez nagyrszt az n tletem.
JP: Csakugyan?
JKR: Igen, hatrozottan. Persze, lehet cinikusan hozzllni, s ezen az alapon r lehet stni, hogy az egsz zleti fogs, de nem akarom, hogy a gyerekek tudjk, hogy mi vrhat. Mert ppen ez az lvezetes ebben a sztoriban, s nem azrt kzdttem vrt izzadva, hogy elrejtsem az sszes apr nyomocskt s utalst a sztoriban, mert ez az n... majdnem azt mondtam, hogy az letem, de persze nem az letem, csak letem nagyon fontos rsze.
JP: Volt valami slyos ra a sikernek s hrnvnek?
JKR: Ez rdekes krds, mert sosem lmodoztam hrnvrl. Persze, volt egy elkpzelsem arrl, hogy egyszer hres r leszek, de a valsgban ez az llapot nem gy fest, ahogy elkpzeltem. Azt hittem, hogy hres rnak lenni olyan, mint pl. Jane Austennek lenni. Otthon csrgni a dolgozszobban, mg mindenki olvassa a knyveimet, s idnknt levelet vltani a trnrks titkrval. Arra sosem gondoltam volna, hogy tfslik a szemetesem tartalmt, llandan teleobjektvvel fotznak a tengerparton. Sosem gondoltam volna, hogy ilyen negatvan befolysolja majd mindez a lnyom lett, pedig gy van. Persze nagy kpmutats lenne azt mondani, hogy semmi j nincs a hrnvben, mert pldul szmtalanszor tallkozom olyanokkal, akik odajnnek hozzm s igazn szpeket mondanak a munkmrl...attl persze mindjrt tbb az ember letereje. Ez mindig csodlatos lmny. Br mondjuk jobb, ha nem akkor jnnek oda, mikor ppen tudodmit vsrolok.
JP: Vcpaprt?
JKR: Pontosan, krdses jelleg termkeket. De mindig akkor jnnek, sosem a zldsgesnl.
JP: Megvltoztatta nt a siker?
JKR: Igen.
JP: Hogyan?
JKR: Tbb nem rzem magam haszontalan fldterhnek.
JP: Haszontalan fldterhnek rezte magt?
JKR: Tkletes fldterhnek. Semmirekell voltam. Tnyleg. Erre kiderlt, hogy van egy dolog, amit jl csinlok, pedig sosem kpzeltem volna, hogy kpes vagyok ilyen trtnetet alkotni, s ebben nagy megersts volt szmomra, mikor kiadtk a knyvet.
JP: s mi a helyzet az anyagiakkal? Sokan reznek lelkiismeret-furdalst, ha hirtelen sok pnzk lesz. nt nem bntja a lelkiismeret?
JKR: Dehogynem, hatrozottan.
JP: Mirt?
JKR: Nem lettem rgtn nagyon gazdag. A legnagyobb ugrst az amerikai elleg jelentette, amelybl hzat tudtam venni, azt sem kszpnzbl, de addig brelt laksban laktunk. Akkor nem reztem lelkiismeret-furdalst, csak kiss meg voltam ijedve. Mert azt gondoltam: most van pnzem, de jobb lesz vigyzni. Aztn ksbb tnyleg elkezdtem szgyellni magam. Bizony. De legalbb ok-okozat viszonyban valamennyire igazolni tudtam a dolgot. Tudtam, hogy nagyon kemnyen megdolgoztam rte, mg ha a jutalom arnytalanul nagy volt is, lttam, hogy milyen grngys t vezetettet odig s ebben talltam nmi nigazolst.
JP: Beszljnk egy kicsit a kvetkez knyvrl. Harry, Ron s Hermione idsebbek lesznek. Mennyiben vltoznak?
JKR: Meglehetsen sok tekintetben, mert n kiss gonosz dolognak tartom, hogy a gyerekknyvek szerepli sosem vltozhatnak, pedig esetleg mr elmltak 20 vesek is. gy pl. a "Famous Five" sorozat hsei sosem kapnak semmifle hormonlis impulzust , kivve mondjuk mikor a pikniket megtert Anne-nak azt mondjk, hogy j kis felesg lenne belle.
JP: De ez a gyerekknyvek jellemzje, nem? A gyerekek sosem nnek fel.
JKR: Ez a jelensg a Pn Pterben ri el cscspontjt, melyben ezt ki is mondjk, s n ezt kiss ijesztnek tartom. Kaptam egy nagyon szkimond levelet egy asszonytl azutn, hogy azt nyilatkoztam, hogy Harry randevzni fog a kvetkez knyvben. Azt rta: 'Ezt nem teheti, azt akarom, hogy ezek a knyvek olyan vilgot jelentsenek a gyermekeim szmra, ahov visszahzdhatnak'. Sz szerint ezt rta: 'a fjdalom s flelem ell', s n erre visszakrdeztem: 'Olvasta maga a knyveimet? Hogyhogy "fjdalom s flelem nlkl"? Harry a poklokat jrja meg, valahnyszor visszatr az iskolba'. Teht egy kis lamr csak enyht a helyzeten.
JP: Teht prok alakulnak ki ebben a knyvben?
JKR: Ht, szp lassacskn.
JP: Szokatlan prok? Mint pldul Hermione s Draco Malfoy?
JKR: Nem mondanm el, teljes ktsgbeessbe dnten a rajongi oldalakat. Annyira lvezik a kis teriikat - s csakugyan, azok nagyon izgalmas dolgok. s nmelyik majdnem eltallja! Eddig mg senkinek se sikerlt- utnanztem alaposan, s mg tnyleg soha, senki... Az az igazsg, hogyha valaki egyszer tnyleg rjnne, n borzaszt dhs lennk, mert ez lesz a lnyeg az egszben. s sokat elrul a tny, hogy pran sroltk az tletet, de senki sem jutott el pp odig. Elgg frusztrl lenne, ha 13-14 v munka utn valaki egyszer csak elllna s azt mondan: igen, ez trtnik majd a hetedik ktetben. Mert mr tl ks vltoztatni, minden el van rendezve, az sszes nyom a szvegbe szve.
JP:Zrs tindzser lesz Harrybl?
JKR: Ebben a knyvben sokkal-sokkal tbb benne a dh. Sokszor haragszik s tbbnyire joggal, ha megnzzk, mi mindenen is ment keresztl. pp ideje, hogy rbredjen, hogy az let nem egszen igazsgos hozz.
JP: A jelensg msik oldala a marketing. Az ember vgignzi a merchandisinget s ilyen dolgokat lt, mint a "Harry Potter Jeges-Sttkl Turmix"
JKR: Tnyleg van ilyen, vagy ezt most csak kitallta?
JP: Van ilyen. Hmzett Harry Potter-pl, jszakai Seprtra-trlkz, Harry Potter-Ron Weasley bresztra, stb, stb...
JKR: Az rrl tudtam. Hogy mint gondolok minderrl? Nos, azt hiszem nyilvnval, hogy ha tehettem volna mindez ellen, tettem volna. vente ktszer lelnk trgyalni a Warner Brosszal a marketingrl, s ltni kellene a termkeket, amelyek forgalmazst vgl nem engedtem, mint pl. a Moaning Myrtle-Riaszts Vclke s mg borzalmasabbak.
JP:Szerintem ez pont vicces
JKR: Mindjrt gondoltam. Egyltaln nem vicces, st, szrny.
JP: De mondhatta volna: 'Nem, nem engedlyezek semmifle merchandisingot'.
JKR: Szerintem annakidejn nem mondhattam volna. Nem vagyok j az vszmokban, de azt hiszem 1998-1999 krl kezdtnk trgyalni a Warnerrel, s akkoriban semmit se tehettem volna, hogy meglltsam ket. Ilyen a filmszakma.
JP: Sosem gondol arra, hogy amit ltrehozott, az nem kln vilg, hanem manyag bvli tmegeknt l az emberek tudatban?
JKR: Hogy aggdom-e? Egszen szintn? Egszen szintn megmondva: nem. Szerintem ezek a knyvek mindig fontosabbak lesznek, mint a bvli. Lehet, hogy ez arrognsan hangzik, de gy gondolom.
JP: Most, hogy elrte ezt a szintet, tisztban van vele, hogy mennyit is keres igazbl?
JKR:Nem.
JP: Tudja, hogy mennyit keresett tavaly?
JKR:Nem.
JP: Gondolom millikat.
JKR: Nemrg tallkoztam a knyvelmmel, aki azt mondta: 'A toplistk szerint gazdagabb vagy, mint a Kirlyn, teht elg sokat sszekapartl.' Nagyjbl persze tudom, hogy milyen slycsoportban vagyok, annyira nem vagyok tjkozatlan. s biztos, hogy nincs 280 milli fontnyi vagyonom.
JP: Mgis, mekkora a vagyona?
JKR: Mirt kellene elrulnom?
JP: Megkrdezni csak szabad?
JKR: Krdezni szabad...
JP: Emltette a korbbi knyvekkel kapcsolatban, hogy ahogy eggyel ksz volt, mr bele is fogott a kvetkezbe. Elkezdte a hatodikat?
JKR: Igen.
JP: Hol tart benne?
JKR: Mg nem sokat haladtam, mert kzben szletett egy gyerekem. De mg Daviddel val terhessgem idejn elkezdtem a hatodik rszt. s nha most is hozzjutok, ami nem is rossz, figyelembe vve, hogy a fiam csak tz hetes. Ez ltalban semmi szabad idt nem jelentene. De egy kicsit tudtam haladni mostanban is.
JP: Ki fog derlni az tdik knyvben, hogy mirt voltak annyira fontosak Voldemortnak Harry szlei?
JKR: Igen.
JP: Elmondana tbbet arrl, hogy...
JKR: Nem. Ugyan mr, csak pr nap. Majd a knyvben kiderl.
JP: Mit hajland elrulni belle?
JKR: Termszetesen j SVK[DADA]-tanr lesz.
JP: Egy hlgy?
JKR: Igen. de nem Fleur, ahogy az az Interneten elterjedt. s nem is... ki is a msik, akit emlegetnek? Mrs. Figg. Nem is Mrs. Figg. Mindkt tlettel tallkoztam.
JP: Kiderl majd tbb Snape-rl?
JKR: Igen.
JP: s Harry anyjrl? Hogy volt-e kztk valami, viszonzatlan szerelem, vagy egyb?
JKR: s innen eredne gyllete Harry irnt?
JP: Igen.
JKR: Most spekull?
JP: Igen spekullok, s krdezem, hogy elmondan-e.
JKR: Tnyleg nem mondhatom el. De sokkal tbb ki fog derlni a knyvben Snape-rl, mrmint Snape szemlyrl.
JP: Halleset lesz a knyvben?
JKR: Igen. Borzalmas halleset.
JP: Egy jelents szerepl halla.
JKR: Igen. Kimentem a konyhban, mikor vgeztem vele...
JP: Mrmint vgzett az illetvel?
JKR: Igen. Megrtam a hallesetet s ezzel ksz volt. Visszavonhatatlan. Tnyleg meghalt. Ekkor kimentem a konyhba, srva s Neil azt mondta 'Neked meg mi bajod?' Erre n: 'Megltem valakit.' Azt mondta: 'Ht ne ld meg, ha ilyen rosszul esik.' Erre n azt mondtam: 'Ez nem gy mkdik. Ha gyerekknyvet rsz, meg kell tanulnod kegyetlennek lenni.'
JP: Felkavarja majd az olvast?
JKR: Igen. Szmomra is felkavar volt. Rg tudtam, hogy ez lesz, br sokig tagadtam magam eltt is, s gy dolgoztam a karakterrel, mintha nem tudnm.
JP: Teht vgig tudta, hogy mi lesz a fszereplk sorsa egsz a sorozat folyamn?
JKR: Igen.
JP: Akkor mirt ll meg a trtnettel, mikor Harry feln?
JKR: Mibl gondolja, hogy Harry megri azt az idt?
JP: . Mrmint a hetedik knyv vgt?
JKR: Ez is egy mdja lenne, hogy vget vessnk a bvlihadjratnak.
JP: Ez olyan, mint levgni az Aranytojst toj ludat, nem?
JKR: Lehet. De ht gazdagabb vagyok, mint a Kirlyn, mirt rdekelne ez engem?
FOLYTATSA LESZ!!!!!!!!
Egy interj Tth Tams Boldizsrral
A Harry Potter magyar fordtja beszl arrl, hogy hogyan lett fordt, s hogy milyennek tallja a knyvet.
A mai kultra vilgban nagy krds, mi szmt „magas mûvszeti” s mi „kommersz” alkotsnak. Hogyan hzhat meg, ha meghzhat egyltaln kzttk a hatrvonal? Elintzhet-e egy-egy „kommersz” alkots sikere valamely felsbbrendûsget kifejez legyintssel? Elmehetnk-e sz nlkl olyan mûvek mellett, amik a fl vilgot izgalomban tartjk, formljk zlst, beszlgetsnek tmjt alkotjk? Az Irodalom Visszavg feladatnak tekinti, hogy idrl idre hrt adjon e populrisnak tekintett mûvekrl is. December elejre gri az Animus Kiad a Harry Potter-knyvek tdik darabjnak megjelentetst. Ebbl az alkalombl (is) krdezem Tth Tams Boldizsrt, a Harry Potter-knyvek magyar fordtjt mûfordti plyjrl s termszetesen a Harry Potterrl.
Goretity Jzsef: Hogyan csppentl bele a mûfordti szakmba?
Tth Tams Boldizsr: Egszen vletlenl. Amikor vgzs egyetemista voltam s a szakdolgozatomat rtam, meglhetsi okokbl pnzszerzsi lehetsget kerestem, s bartaim rvn eljutottam egy filmforgalmaz cghez, amelynek szksge volt sajt- s reklmanyagok fordtsra. A ksbbiekben filmeket kezdtem el fordtani nluk, filmfeliratokat s szinkronszvegeket ksztettem, s a mai napig idm nagyobbik rszben ezt csinlom. Elssorban amerikai filmek szvegeinek, dalainak, mindennek, aminek kell, magyarra fordtst vgzem.
G. J.: s a knyvfordtssal miknt kerltl kapcsolatba?
T. T. B.: Tulajdonkppen filmekkel kapcsolatos lektûr irodalom volt az, amivel kezdtem. Ezek is az emltett filmforgalmaz cg, az Intercom termkei voltak, amelyeknek a terjesztsvel az az Animus Knyvkiad foglalkozott, amelyik aztn a ksbbiekben a Harry Potter-regnyek kiadst szorgalmazta. Ezt a kiadt ismertem meg az emltett olcs regnyek fordtsa kapcsn, s aztn k kezdtek el foglalkoztatni mint regnyfordtt. A fordtsok angolbl kszltek, nmetbl ritkbban dolgozom, br arra is van plda: az desvz Kiadnak fordtottam kt Jung-ktetet. Hogy a „komolyabb” irodalom fordtsnl maradjunk, ltettem t magyarra mg nhny tanulmnyt a Magyar Lettre-nek meg a Metropolis cmû filmes folyiratnak. Az gynevezett „magas irodalom” kiadsval foglalkoz kiadkkal nincsen kapcsolatom; amirt engem ebben a szakmban tbb-kevsb ismernek, az a Harry Potter-knyvek magyarra ltetse. A Harry Potteren kvl fordtott ifjsgi knyveket a mûfordti szakma nem nagyon ismerheti.
G. J.: A filmszvegek magyartsa miben jelent szmodra nehzsget?
T. T. B.: A filmszvegek fordtsa gy trtnik, hogy megkapom a filmet kazettn, hozz a szvegknyvet angolul. Teht a fordts nem halls utn, hanem rott szveg alapjn trtnik. Ez azrt fontos, mert a filmekben egy-egy kijelents gyakran nem is hallhat tisztn, sokszor nem is arra sznjk, hogy a nz pontosan hallja. A szvegknyv alapjn lefordtom teht mondatrl mondatra a prbeszdeket, s ekzben a nehzsget elssorban az egyes mondatok hosszsgnak visszaadsa jelenti. Vagyis: „szjra” kell fordtani, figyelembe kell venni a sznsz szjmozgst, a gesztusait, a cselekedeteit, mindazt, amivel az eredeti mondatot felbontja, sztdarabolja a filmes szituci. A knyvfordtssal ellenttben a film fordtsnl ez az egyik legfontosabb szempont, ami azt jelenti, hogy ennek megfelelen kell megszerkeszteni a magyar szveget. Ez a munka idnknt nagy nyelvi fantzit s termszetesen j ritmusrzket kvn. El kell tudni kpzelni, hogy az ltalam megadott magyar szveget krlbell hogy fogja majd a szinkronizl sznsz elmondani.
G. J.: Ez azt is jelenti, hogy a magyar szveg ltrehozsakor koncentrlni kell a mondand mgtti kpisgre is?
T. T. B.: A szveg, mint a film egyik rsze, gyakran utal a kpileg megjelen trgyakra, jelensgekre, s ezt a fordtskor termszetesen figyelembe kell venni. Igazn akkor nehz ez, amikor a kpileg megjelen jelensgre nyelvileg egy szjtk utal: ilyen esetben nekem is gy kell fordtanom a szjtkot, hogy a kpisg s a nyelvisg egymshoz val viszonya mûkdjk, hogy pldul a szituci kpi s nyelvi komikuma megmaradjon. Ez persze nagyon ers ktttsget jelent a fordtsban. A msik fontos jellegzetessge ezeknek a szvegeknek, hogy szinte teljes egszben dialgusok, narratv, ler rszek egyltaln nincsenek, vagy csak nagyon ritkn fordulnak el bennk. Valsznûleg a knyvfordtsaimon is rzdik, hogy az erssgem elssorban a prbeszdek fordtsban van, mert ebben van a legnagyobb gyakorlatom. Van aztn olyan jellegzetessg is, hogy a filmek zme jl lthatan amerikai krnyezetben jtszdik, vagyis egy bizonyos ponton tl nem nagyon lehet ket „magyartani”. Ez azt jelenti, hogy sokszor valamifle „steril” nyelvet kell hasznlni, s ezen bell megvan a filmek fordtsnak tbb-kevsb kttt, bevett magyar szoksa, amihez az ember fordts kzben akarva-akaratlanul alkalmazkodik. Nagy nehzsget okoznak a szleng-kifejezsek fordtsai. Nem knnyû ugyanis eldnteni, mikor, milyen filmbe rhat bele egy nhny httel korbban felkapott magyar szleng-kifejezs, mennyire „lg ki” esetleg a film vilgbl, vagy ppen mennyire illik hozz. Az sem knnyû feladat, hogy mikor hasznlhat egy eredeti amerikai reklmszlogen helyett egy, a magyar nz szmra nyilvn sokkal ismertebb hazai reklmszveg.
G. J.: Mit lehet kezdeni pldul a bizonyos termkekhez, az e termkeket reklmozni kvn filmszitucikhoz kapcsold szvegrszekkel? Az olyan dolgokkal, amiknek a neve, megjelense, milyensge a magyar nz szmra semmit sem mond?
T. T. B.: Mivel ezek a filmek piaci rucikkek, runak szmt bennk az is, hogy a szereplk kimondanak egy-egy termknevet. Az amerikai filmforgalmazk rszrl hatrozottan megfogalmazott elvrs, hogy ezeket a neveket a fordts sorn meg kell tartani, mert az adott termkek kpviseli igen sokat fizettek azrt, hogy az a bizonyos nv a filmben elhangozzk, fggetlenl attl, hogy Magyarorszgon az a bizonyos fajta energiaital mg nem kaphat, s esetleg soha nem is lesz. Ennek a piaci ktttsgnek megvan persze az a veszlye, hogy a nvhez val ragaszkods miatt esetleg elvsz egy pon, de ha nekik ez kell, akkor ez kell. Ms esetben, ha nincs ilyen megkts, a fordtsban helyettesti az ember egy Magyarorszgon ismert termkkel, lehetleg nyilvn amerikaival, hogy az a bizonyos mili, amirl az imnt beszltem, hitelesen megmaradjon: egy amerikai filmbe mgsem tehetem be a Traubit egy dtital helyre... Ha vgkpp nem megy ez sem, akkor vagy valami sokkal ltalnosabb dologgal helyettest a fordt, vagy egyszerûen knytelen kitallni valamit, s ez a szabadsg mr „csak” fantzia krdse. Vgl is az, aki a filmet megnzi, nem tudja, hogy mi volt az angol eredeti, nem is kri rajtam szmon. Nekem teht elssorban arra kell trekednem, hogy j legyen a magyar szveg, mg ha ez szigoran vve tartalmaz is fordti „pontatlansgokat”. A vgs cl az, hogy a film magyarorszgi sikere nagy legyen, tlem teht azt is elvrjk, hogy az eredetiben rossz prbeszdbl is j magyar szveget csinljak. Ehhez idnknt arra van szksg, hogy „tkltsem” az eredeti dialgusokat. A szinkron ugyanis a filmben az utols olyan alkalom, amikor az eredeti filmen mg lehet javtani (esetleg rontani). Ez igaz lehet akr magyar filmre is. Mondok egy pldt: Szab Istvn A napfny ze cmû filmje gy kszlt, hogy a magyarul rott forgatknyvet lefordtottk angolra, annak alapjn elkszlt az angol nyelvû film, amit aztn az eredeti forgatknyv ismeretben n fordtottam magyarra. Az gy ltrehozott szveget valban meg kellett alkotni, igazodva egyrszt az eredeti forgatknyvhz, msrszt a filmben angolul elhangzott konkrt dialgusokhoz. Nagyon rdekes feladat volt, de ami a lnyeg, hogy a vgs szveggel Szab Istvn is elgedett volt.
G. J.: Van-e abban valami klnbsg, hogy a magyar filmszveget valdi szinkronnak vagy feliratozsnak kszted?
T. T. B.: risi klnbsg van. A feliratozsnl elszr is nem kell figyelembe vennem a szjmozgst. Nem kell figyelembe vennem a beszdtempt sem, ami az angolban az elnyjtottan lasstl egszen a pergen gyorsig terjedhet, s egyik is, msik is elfogadott. A magyar filmben viszont nem. Ltni idnknt olyan filmeket, amelyekben a magyar szinkronsznsz szinte sztagolva knytelen beszlni, mert a fordts sorn lthatlag tl kevs szveget adtak a szjba. n sokkal inkbb szeretem, ha a szinkronsznsz tbbet beszl — k persze nem, mert hadarva nehezebb pontosan beszlni —, de az letszerûsg visszaadsra a pergbb beszdstlus alkalmasabb, s a szinkronrendezk joggal vrjk el, hogy a magyar dialgus „letszag”, ne pedig „szinkronszag” legyen. De tulajdonkppen mindez „rzs alapjn” megy: egyszerûen r kell rezni, hogy a filmbli szitucinak megfelel llekllapotban egy magyar ember milyen tempban, milyen kifejezseket hasznlva beszlne.
G. J.: Azok alapjn, amiket elmondtl, az az rzsem tmadt, hogy ez a szakma egyfell nagyon erteljes ktttsgekkel jr, msfell nagy szabadsgot is ad, illetve kvetel. gy van ez?
T. T. B.: Igen, pontosan gy. Br sajtos szabadsg ez. Az n fordtsi stratgimba nem fr bele a „gzsba ktve tncols”. Ha rott, teht nem filmes szveget is fordtok, nem nagyon szeretnm, ha brki bizonyos szavakat, kifejezseket szmon krne rajtam az eredetibl, mert mindig az adott kzlsi szndkot, a konkrt beszdszitucit igyekszem visszaadni.
G. J.: Meg szoktl-e nzni olyan filmeket, amiknek te fordtottad a szinkronjt?
T. T. B.: A szinkronksztsnek van egy olyan utols fzisa, amikor az egsz stb lel, s egytt megnzi a mr szinkronizlt filmet, hogy a mg szksges apr javtsokat el lehessen vgezni. De olyan mr nagyon rgen trtnt, hogy direkt elmentem volna moziba olyan filmre, amit n fordtottam. Lehet, hogy meg kellene tennem, taln tanulsgos lenne, de sajnos ritkn jutok el moziba.
G. J.: Azrt krdeztem ezt, mert gondoltam, van olyan tapasztalatod, hogy ltod-hallod, miknt reaglnak a nzk, mondjuk egy filmvgjtkot nzve, azokra a nyelvi ponokra, amiket te hoztl ltre magyarul.
T. T. B.: Ha nem is a moziban, de az emltett utols szakmai vettseken szoktam ezt figyelni. Az, amit n szinkronizlskor megcsinlok, semmi tbb, mint hogy az adott dialgusban egyik vagy msik sznsz szlal-e meg, mikor szlal meg, mikor lthat a szjmozgsa s mikor ll httal, mikor s hogyan kell sznetet tartania a szinkronsznsznek. Ennek a dolognak annyira pontosnak kell lennie, hogy n magam is rmondom videra a szinkronszveget, kiprbland, hogyan is mûkdhet ez az egsz: lehet-e kvetni a tempt, megfelel-e a szveg a sznsz mimikjnak. Mindezt persze nem tudom lerni, csak a szveget rom le, s a tovbbiakat rbzom a sznszre meg a szinkronrendezre. Az rott szvegben nehz jellni hangslyokat, mg akkor is, ha alhzhatok, kiemelhetek szavakat, rhatok kln instrukcikat, hogy mondjuk ezt vagy azt gy vagy gy mondja vagy nekelje a szinkronsznsz. Ezeket a feladatokat egy knyvfordts esetn az olvas magban — ki jl, ki rosszabbul — elvgzi, de ezekrl a megoldsokrl a fordt nem kap visszajelzst. n errl kzvetlen visszajelzst kapok a szinkronsznsztl, mert ltom-hallom, hogy rthet volt-e mindaz, amit ki szerettem volna fejezni a szveggel. Ha vgiglnm a szinkronizls folyamatt, minden mondatnl kzbeszlhatnk, hogy n ezt itt meg itt gy s gy akartam, de ht ez persze kivitelezhetetlen. Vagyis az n kezembl egy pont utn kikerl a sajt szvegem, s onnantl kezdve nem rajtam mlik, hogy minden mûkdik-e a szinkronban, vagy sem. Nagy veszlyben vagyunk teht, n s a szvegem...
G. J.: Mondanl nhny filmet, amit az utbbi idben tettl t magyarra?
T. T. B.: Az ismertebbek kzl emltenm a Csillagok hborjnak jabb rszt, vagy a Harry Potter filmvltozatt. Az utbbi idkben tbbet is lefordtottam a Disney-fle zens-tncos rajzfilmekbl, ezek kzl nmelyikben ht darab hrom perces dalbett is szerepel, ott azokat is tkltttem magyarra. De ht gyakorlatilag hetente csinlok egy filmszinkront, gyhogy nem nagyon maradnak meg az emlkezetemben...
G. J.: Mennyire tetszenek neked azok a filmek, amiket szinkronizlsz?
T. T. B.: Nagyon vltozan. Amikor mg lelkes kezd voltam ebben a szakmban, minden filmet, amit fordtottam, megszerettem. Ez nem is csoda, hiszen olyan szintû belelsre van szksg ahhoz, hogy az ember jl s gondosan megrja a dialgusokat, hogy a legpocskabb amerikai vgjtkot is meg kellett szeressem, hogy plusz ponokat bele tudjak vinni a szvegbe. Volt gy, hogy amikor megkaptam s megnztem a filmet, azt mondtam, hogy ez szrnyûsg. Aztn ahogy tettem t magyarra, gy szerettem meg egyre jobban, s aztn mg szvesen meg is nztem, persze akkor mr csak magyarul. De hossz tvon, pont azrt, mert rengeteget csinlok bellk, egyhangv vlik, s ha nem jnnnek kzbe mondjuk knyvfordtsok, amik ebbl a monotnibl kizkkentenek, nem mondhatnm, hogy nagyon meg tudnm szeretni ezeket a filmeket. Alapjban vve nem vagyok a kommersz filmek rajongja, magamtl ritkn mennk el moziba ezek kzl a filmek kzl valamelyiket megnzni. Ellenttben a szakmban dolgoz ms kollgimmal, rlam nem mondhat el, hogy filmrajong lennk. n fordtani szeretek, dialgusokat rni, egyszval mindazt a munkt kedvelem, amit az imnt elmondtam.
G. J.: Ezek szerint a fordts szeretete vitt el a knyvfordts irnyba is?
T. T. B.: Tulajdonkppen azzal kezddtt, hogy filmek alapjn kszlt kis, egyhetes lettartam regnyt fordtottam le vagy tzet. Aztn ahogy kapcsolatba kerltem az Animus Kiadval, k prblkoztak humoros knyvek kiadsval, azokbl is fordtottam nhnyat. s vgl elkezdtek megjelentetni ifjsgi knyveket, s ebben jelentette az ttrst a Harry Potter kiadsa. gyhogy n ennl a kiadnl fordtottam rendszeresen przt, meg persze verset is, amennyiben a knyvekben voltak versbettek. A Jung-fordtsok pedig gy jttek, hogy egy ismersm szerkesztknt dolgozott az desvz Kiadnl, ismerte a munkimat, s azt mondta, tudsz te ilyet is fordtani. Ez persze egszen ms gy volt, egyrszt mert nmetbl fordtottam, msrszt mert ms volt a tmja, szkincse, jellege. Jung persze nagyon rdekes volt szmomra, mert annak ellenre, hogy pszicholgiai-filozfiai szakmunka, nagyon regnyes is tud lenni, legalbbis abbl a szempontbl, hogy nhol elgg kds: a fordts sorn leplezdtt le, hogy helyenknt sem tudta pontosan, mit is akart valjban. Nekem viszont magyarul valami olyat kellett ltrehoznom, ami minden ponton rthet, vagyis a fordts itt igen ers rtelmezst is jelentett. Szerencsre j visszajelzseket kaptam a tma szakrtitl.
G. J.: Az ifjsgi irodalom fordtsa milyen mûvekkel kezddtt?
T. T. B.: Az Egmont Kiadnl fordtottam nhny olyan kis mesefzetet, amiket egy-egy filmhez kapcsoldan jelentetett meg a kiad. De az igazi knyvfordts a Harry Potterrel kezddtt. Igazn a Harry Potter sikere teremtette meg az ignyt ms, hasonl ifjsgi mûvek kiadsra s fordtsra is.
G. J.: Amikor a Harry Potter fordtst megkaptad, tudtad-e pontosan, hogy mi kerlt a kezedbe? Milyen sikere volt akkor a knyvnek?
T. T. B.: Akkoriban mg nem volt vilgsikere, csak nagy angol bestsellernek szmtott. Az itthoni sikert illeten teljesen bizonytalan volt a dolog. n magam is ktelkedtem — igaz, sosem voltam hres arrl, hogy meg tudtam volna llaptani, sikeres lesz-e egy knyv vagy sem —, mennyire lesz a Harry Potter fogyaszthat magyarul. Egyltaln nem reztem, hogy zsenilis knyvrl lenne sz. Most sem tartom ugyan annak, de el kell ismernem, hogy valami mgis van benne, ha ennyire meg tud ragadni egy szles olvaskznsget. n is csak gy utlag analizlgatom a recepcijt, a sikernek titkt, mert akkoriban nem hittem volna, hogy ekkora, vagy brmekkora sikere is lesz ennek a knyvnek. Ugyanis a Potter esetben nem beszlhetnk szp trtnetrl, szp mesrl abban az rtelemben, ahogyan mondjuk egy Michael Ende-, egy Lzr Ervin- vagy egy Bks Pl-knyv szp mese tud lenni. Igaz, ez utbbiakkal meg az a helyzet, mintha kicsit inkbb a felntteknek akarnnak szlni, vagyis hogy egy tz v krli gyerek nem minden esetben tud velk mit kezdeni. A Harry Potternl egszen ms a helyzet: vagy a tzves gyerekek lettek kzben rettebbek, vagy valban ez a „nem szp” hangnem az, amelyiken hozzjuk szlni kell. Mindenfle szli tmutats s felolvass nlkl is fogyasztjk ugyanis ezt a knyvet.
G. J.: Ma Magyarorszgon alighanem te ismered a legjobban a szvegt a Potter-sorozatnak...
T. T. B.: Ebben nem vagyok annyira biztos. Mivel a knyv kultussz vlt, vannak emberek, akik kvlrl tudjk az egszet. Harry Potter kvzjtkban n nem biztos, hogy meg tudom mondani, mi volt a jelsz egy bizonyos helyre val bejutshoz, mg egy tzves gyerek tudja. Most, az tdik rsz fordtshoz az interneten megjelent Potter-glosszriumot hasznltam segtsgl, hogy egy-egy, a sorozatban hasznlatos sznak, nvnek az „etimolgijt” megtudjam, s ezeket a glosszriumokat Potter-rajongk ksztik. gyhogy inkbb az a helyzet llt el, hogy a fordts sorn n tmaszkodtam az olvask tudsra.
G. J.: Azrt te nyilvn ms szinten rgod t magad ezen a szvegen, mint a gyerekek... Klnben miben ltod a titkt a Harry Potter elkpeszt sikernek?
T. T. B.: Sok oka van. A Harry Potter sokarc regny, j mûfajt teremt valami, ami a bolond humort az Agatha Christie-fle krimivel, a horror-regnnyel s a kamaszkor gyerek lelkivilgnak elemzsvel tvzi. A klnfle stlusok s hangnemek kztt Rowling meglehetsen jl lavroz, pontosan tudja, hol kell egy kis humort adagolnia, hol kell sttebb tnusra vltania. Egybknt ezt a stt hangulatot is rdekesen vitte vgig az t rszen, amennyiben az els knyvtl kezdden fokozatosan egyre komorabb vlik a mû. Az tdik rsz annyira stt hangulat, hogy ebben mr sok nevetnival nincsen, st, olyannyira hinyzik belle a trfa, hogy az ember nem is nagyon rti, mennyire van mg kze ennek az els rszhez. De a szerz elgondolsa az, hogy ahogyan nnek a szereplk, gy kell nnik az olvasknak is. A krimi-rsze a knyvnek nem mrhet az Agatha Christie-hez, mert ltalban igen egyszerû rejtllyel van dolgunk, ugyanakkor a szerz jl fenn tudja tartani a rejtlybl add feszltsget. Ehhez jrul, hogy jl szvi a cselekmnyt, s vgl is egy gyerekek szmra knnyen olvashat knyvet tud adni. A fhs pedig, Harry Potter — aki nekem nem a kedvenc szereplm, ez a dickensi ihletsû kisfi nemcsak fszerepl, hanem bjtatott narrtor is, akinek a szemvel az olvas ltja az esemnyeket — nagyon j alkalmat teremt a belelsre. Nem Harry Potter alakja azonban az igazn izgalmas, a humort sem flttlenl kpviseli — minderre van hatvanhat msik szereplje a knyvnek. Potter olyan, mint egy gumi bvrruha, amibe mindegyik olvas belebjhat, s ezrt is rdekes, hogy vgig semleges s steril tudjon maradni. A gyerekek belebjnak ebbe az alakba, s onnantl kezdve viszi ket magval a trtnet. Aki nem szereti ezt a knyvet, azt szokta mondani, hogy a Potter mindenfell ssze van lopkodva. Ez alapjban vve igaz is, de Rowling gyesen rakta ssze ezeket az sszeszedett elemeket, s valami egszen jat tudott ltrehozni bellk.
G. J.: Harry Potterrl nekem is eszembe jutott Dickens, amiatt is, mert taln Dickens ta nem fordult el, hogy az angol olvask ennyire vrtk volna egy knyv folytatst...
T. T. B.: Egy kicsit olyan ez, mint a szappanoperk folytatsban rejl titok. Valsznûleg, ha a Potter csak kt ktet lett volna, mr rg elfelejtettk volna az egszet. De gy tudjuk, ht ktet lesz, s most az tdiknl tartunk.
G. J.: s mi a titka a Potter sikernek a felnttek krben? Hiszen szlk s nagyszlk ugyangy a rajongk tborba tartoznak, mint a gyerekek. St, az interneten tallhat a Harry Potter kapcsn olyan link is, amely a knyv irodalmi rtkeit hivatott bemutatni...
T. T. B.: s ott mit rnak?
G. J.: Nem sok okosat...
T. T. B.: Mivel nem nagyon van defincim arra, mi is pontosan az irodalmi rtk, n mr bernm azzal is, ha szintn tudnm lvezni. Az az rmm megvan fordts kzben, hogy egy frappnsan megrt rszt megprbljak frappnsan magyarul visszaadni, de az nincsen, hogy a Potterben igazn szpnek mondhat knyvet olvashatnk, illetve fordthatnk. Szp bekezds, lers persze van benne, de knyvenknt j, ha egy-kett. Itt, az tdik rszben is azt tapasztaltam, hogy taln egy olyan rsz volt, ahol valban ereje volt a szvegnek. Az effajta ert tekintenm n irodalmi rtknek. Klnben hogy mg egy jellegzetessgre utaljak a knyvnek, nagyon filmszerû az egsz. Ahogyan a ktetek kvetkeznek egymsra, egyre kevesebb a humoros tlet s egyre tbb az akci. A dialgusok is roppant filmszerûen vannak megrva, sokszor tallkozni gesztusok lersval pldul, teht nemcsak azt kzli, mit mondott a szerepl, hanem azt is, hogy hogyan, hogy mit csinlt kzben. Az az ember rzse, hogy filmet nz, s nyilvn ez is nveli a knyv fogyaszthatsgt, „lvezeti rtkt”.
G. J.: Azt hiszem, van ennek valami ms httere is. Nevezetesen az, hogy mikzben divat ma krhoztatni — jogosan vagy sem — az ifjsgot, hogy keveset olvas, mintha nem vennnk tudomsul azt, hogy a 20. szzad utols harmadig dominns rott kultrt az utbbi kt-hrom vtizedben fokozatosan, az utbbi nhny vben pedig rohamosan felvltotta a kpi kultra. s ha a Harry Potter filmszerû, akkor taln ppen ezt az ignyt szolglja ki.
T. T. B.: Ez gy igaz, de van itt mg valami. A regny alapveten arra pl, hogy van egy varzslvilg meg egy muglivilg, s rnk muglikra, azaz varzstalan emberekre egzotikumknt, furcsa lnyekknt nznek a regny varzsl szerepli (van kzttk pldul olyan, akinek az a hobbija, hogy a muglik apr kis htkznapi trgyait mint rdekessgeket gyûjti). Ugyanakkor a varzslvilg a mi kis htkznapi vilgunknak valamifle grbe tkre. Ebben az rtelemben a knyv mr pardia is, a htkznapi let pardija, s mint ilyen, inkbb a felntteknek jelent valamit. Ugyancsak a felntt olvaskat vonzhatja inkbb az, hogy a szveg megidz mindenflt: a mr emltett detektvtrtneteket, Dickenst, germn mitolgit s japn mondavilgot, s az olvas nyomukba eredhet ezeknek az idzeteknek, hogy megfejtse ket.
G. J.: Ilyen rtelemben a Harry Potter jellegzetesen posztmodern szveg...
T. T. B.: A gyerekekkel kapcsolatban az ilyesmibl, hogy tudniillik valami ismeretlen dolgot meg kell fejteni, egszen mulatsgos dolgok fordulnak el. Meg szoktak hvni gyerekknyvtrakba, ahol tallkozom a Potter olvasival, s nem egyszer tapasztaltam, hogy a gyerekek, akik egy-egy ritkbban hasznlatos magyar szt (mint mondjuk a kulipinty) nem ismerik, azt gondoljk, hogy ezek a szavak is a szerz vagy az n tallmnyaim, s valami, a regny vilghoz tartoz titok lappang mgttk. Rowling, jtkonysgi clzattal, megrt a Potteren kvl, de a Potterhez kapcsoldan kt msik kis knyvet is, amik nem msok, mint a regnyekben szerepl varzsliskolai tanknyvek: az egyik az A kviddics vszzadai, ami a varzslsport szablyknyvnek trtnete, a msik pedig a Legends lnyek s megfigyelsk. Ezekbl a knyvekbl kitûnik, hogy a szerz mennyire szereti a mûfajpardit. Az utbbiban pldul a termszetbvr knyvek pardijt kapjuk, egy igazi stlusbravrt. Egybknt ezt hallatlanul rdekes volt fordtani is. Ugyanakkor ez a kt kis knyv nem lett klnsebben sikeres, hiszen a gyerekek — taln ppen az olvass hinya miatt — nem tudnak az ezekben a knyvekben rejl rtkekhez eljutni. A felnttek szmra viszont nagy lvezet ezeket a remek kis stlusjtkokat olvasni. Ha a Harry Potterben valamit szeretek, az ppen ez a rsze, vagyis a stlusjtkokban megnyilvnul nyelvi lelemny, ami — egy egysges narrci mellett — leginkbb a klnfle szereplk megjelense rvn bontakozik ki. A klnfle szereplk klnfle stlus, gyakran jtkos megszlalsainak magyarra trtn tltetse az igazi, komoly feladat a Harry Potter fordtsa esetn.
G. J.: Amikor most a Harry Potterrl kezdtelek krdezgetni, a vlaszaid els mondatai arra engedtek kvetkeztetni, hogy olyan nagyon nagyra, olyan nagyon tt erejûnek nem tartod a Rowling-szvegeket. Aztn ahogy beszlgetnk, elhozol egy csom olyan dolgot, ami viszont azt mutatja, hogy mgis tallsz irodalmi rtket benne. sszessgben milyennek tartod a Harry Pottert mint irodalmi szveget?
T. T. B.: Vltoz minsgûnek. n egyszerû olvasknt olvastam minden ktetet, amikor a kezembe kaptam ket, s sosem reztem gy, hogy unalmas lenne, hogy ne lenne izgalmas a rejtly megfejtse, de persze ezt minden j lektûrnek, minden j kalandregnynek nyjtania kell. De ezen tlmenen nem tartom valami fenomenlis dolognak.
G. J.: A ktetek, ahogy egymsra kvetkeznek, egyre vaskosabbak lettek. Nem magyarz-e tl a szerz, nem fullad-e ki egy kicsit a trtnet t knyv utn?
T. T. B.: A szerz, n gy ltom, a maga rmre rja ezeket a knyveket. Az tdik rsz egszen stt, s a hatodik lltlag mg inkbb ilyen lesz. De t mr nem rdekli, hogy ki milyennek tartja a knyvet. Az tdik rszt vagy hrom vig rta, illetve kzben mssal foglalkozott, frjhez ment jra. Vagyis tnyleg csak akkor r, amikor kedve van hozz. Ennek ellenre helyenknt az az ember rzse, mintha rgebbi, fikba eltett s most elszedett tletekbl llna a knyv.
G. J.: Mr a negyedik rszen is rzdik, hogy kicsit nehzkesen indul, mert meg kell magyarznia az elz rszekbl ismert nhny dolgot.
T. T. B.: Hogyne, ezek a visszautalsok mr a msodik knyvtl kezdden megvannak, de nem hiszem, hogy ez a magyarzs tlsgosan jellemz lenne r. Az tdik rszben vgkpp nem: van ugyan nhny magyarzat, de jl adagolva, s csak azokon a helyeken, ahol valban szksg van rjuk. A szerz tisztban van azzal, hogy mindenkit rdekel, mi lesz a knyv vge, s emiatt lthatan nem zavartatja magt amiatt, hogy az els szzhsz oldalon nem trtnik semmi, nem fl tle, hogy emiatt brki is letenn. Az els rszt klnben eredetileg hosszabbra rta, csak a kiadja meghzatta vele, azzal az indokkal, hogy ktszz oldalnl hosszabb knyvet egyetlen gyerek sem fog elolvasni. Most meg mr senki sem szlhat bele, hogy bocsnat, mgsem a Hbor s bkt rja, mert a siker t igazolja. Egybknt pedig olvasmnyos maradt a knyv, ami megint csak azt mutatja, hogy a hosszabb terjedelem nem lehet problma. n „kzelrl” olvasom a knyvet, s azt mondom, egyszer el lehet olvasni, de tbbszr nem nagyon, mert a kvetkez olvasskor kellene kijnnie a szveg szpsgnek, de ha nem jn, akkor...
G. J.: Lttam olyan gyerekmegnyilvnulsokat, hogy tizenngyszer elolvastk egyik vagy msik ktetet. s tallkoztam kritikusoknak azzal a komoly rtkelsvel is, miszerint a Harry Potter egyik nagyszerûsge abban ll, hogy visszaadja a gyerekek olvassi kedvt. Hogy valaki elolvassa a Harry Pottert tizenngyszer, az egy dolog, az pedig egy msik, hogy valban van-e, lehet-e olyasfajta hozadka ennek a knyvnek, mint amit az emltett kritikusok neki tulajdontanak?
T. T. B.: Rvid tvon az effle hats vitathatatlan. A knyvkiadk eladsi statisztikin ellenrizhet, hogy egy-egy Harry Potter-ktet megjelenst kveten egyrtelmûen fellendlt a knyvpiac: a gyerekek nhny nap alatt elolvastk az j Potter-ktetet, aztn mentek keresni a knyvesboltba ms, hasonl jellegû knyveket. Vagyis egy idre olvass-fggv vltak. Hogy ez mennyire nevezhet az olvass szeretetnek, az mr ms krds, mint ahogyan az is, hogy mennyi ideig tart egy-egy ilyen nekiveselkeds.
G. J.: Vagyis nhny htre vagy hnapra divatt vlhat olvasni a gyerekek krben?
T. T. B.: Nem flttlen mondanm ezt divatnak. Bels ignny vlik ilyenkor az olvass, de hogy az is ignny vlik-e bennk, hogy knyvtrba jrjanak, hogy msfajta knyveket is olvassanak, abban nem vagyok biztos. Szz gyerekbl t, aki taln enlkl is olvas emberr vlt volna, elmondhatja, hogy a Harry Potter vezette be az olvass vilgba, de a tbbi kilencvent egy-kt knyv elolvassa utn visszatr az egyb jtkaihoz.
G. J.: Mennyire tallod esetleg szimptomatikusnak, hogy ppen egy Harry Potter tudja izgalomban tartani a fl vilgot?
T. T. B.: Teljes mrtkig szimptomatikusnak ltom. De ht mik szoktk a fl vilgot izgalomban tartani? Nem az gynevezett „magas irodalom”, hanem inkbb a kommersz filmek s hasonlk. Most mit mondjak, ilyen a fl vilg. Msfell pedig nem szvesen llaptanm meg, hogy sikeressg s szpsg gy fggenek ssze egymssal, hogy fordtott arnyban llnak...
G. J.: n sem gondolnm, hogy gy van...
T. T. B.: Annyiban mindenkppen van sszefggs, hogy az irodalom lvezete legalbb valami minimlis bels erfesztst ignyel, azt nem lehet teljesen gondolattalanul s reflektlatlanul olvasni. A knnyû irodalmat lehet gy olvasni, s a fl vilg bizony ezt teszi s ezt lvezi.
G. J.: Mi a vlemnyed a Harry Potter krl kialakult kultuszrl? Hogyan viszonyulsz a Harry Potter-krkhz, weboldalakhoz, chatekhez, kultikuss vlt trgyakhoz?
T. T. B.: Ez kt rszre bonthat. Az egyik az zleti rsze, ami a trgyak rustst szorgalmazza, s ez pontosan ugyanolyan, mint minden ms sikeres dolog krl kialakul zleti jelleg. A msik a dolog spontn rsze: a krk, weboldalak, glosszriumok vilga, amelyben az emberek megprblnak a maguk gynyrûsgre mindennek utnajrni, sszefggseket keresni, vagyis egy sajtos Harry Potter-vilgot felpteni. Erre ez a knyv nem annyira rdemes, mint amennyire a rajongk gondoljk. Szinte az sszeeskvs-elmletet srol mdon keresik a knyvben, vals vagy vlt utalsaiban a szerz titkos szndkait. Vlemnyem szerint pedig mg a ksrlete sincs meg annak, hogy ez a sorozat egy ilyesfajta sszefgg, egysges, zrt, koherens vilgot mint Harry Potter-vilgot, mint varzslvilgot ltrehozzon.
G. J.: Megr szerinted ez a Harry Potter-knyvekben vagy a rajongk kultuszban meglv vilg annyit, hogy mondjuk — mint olvastam — Ausztrliban a katolikus egyhz, Oroszorszgban pedig a pravoszlv egyhz flemelte ellene a szavt?
T. T. B.: Annyi bizonyos, hogy az egyhzak a varzslk, boszorknyok, mgusok vilgt szmon tartjk s eltlik, teht ha valaki ezeket dicsrleg tnteti fel, az szmukra nyilvn zavar. A gond inkbb az, hogy ezeknek az egyhzaknak a kpviseli nem biztos, hogy olvastk ezeket a knyveket. Ha elolvasnk, az helykben n azt mondanm, hogy ezek a knyvek nem azokrl a boszorknyokrl, varzslkrl szlnak, akiket k bûnsknek, az rdggel cimborlknak tartanak s eltlnek. Ez csupn egy mese, olyan, mint a j tndrekrl szl mesk, amelyeket szintn nem szoks ppai dekrtumokkal sjtani. Kicsit nagyobb s zajosabb a hats azoknl, de ugyanabba a kategriba tartozik, s az erklcsi rtkrendje megegyezik a trtnelmi egyhzak rtkrendjvel. Btorsg, szeretet, megtmogatva az idzetekkel, a j gyzelme a rossz fltt — ezekkel definilhat a Harry Potter-knyvek erklcsisge.
G. J.: A krds inkbb az, hogy rosszknt nem a kicsinyes, kispolgri, htkznapi lt van-e feltntetve, jknt pedig az ez ellen indul ilyen-olyan lzads?
T. T. B.: Ha a knyvben szerepl Dursley-csaldra, teht mint jellegzetesen mugli, azaz varzslatra kptelen figurkra gondolsz, akkor gy van. k azonban jellegzetesen karikatrafigurk. Akik valban rosszak, azok a varzslk vilgban fordulnak el: ezek hatalomhesek, rasszistk, vilguralomra trnek, s velk kapcsolatban akr mg konkrt trtnelmi utalsok is elhangzanak.
G. J.: A Harry Potter-kultusznak rsze-e az is, hogy a knyvek mindentt ugyanolyan formtumban, ugyanolyan bortval, a bortn ugyanazzal a betûtpussal, ugyanolyan, Svdorszgban gyrtott, jrahasznosthat papron jelennek meg?
T. T. B.: Azt tudom, hogy az els rsz magyar kiadsnak bortja magyar tervezs alapjn kszlt, aztn az jranyomsa mr az amerikai borttervet vette t. Nem az angolt teht, ami kifejezetten brit zlst tkrz, szerintem egy kicsit tn gyermeteg, vagy taln poros is. Az amerikai kiads bortja harsnyabb, ezt vette meg az Animus Kiad. Annyi valsznûleg elrs lehet, hogy az egyes orszgok ne csinltassanak sajt borttervet. De az amerikai kiads mindenkppen klnbzik az angoltl, olyannyira, hogy k mg az els rsz cmt is megvltoztattk. Ezek a klssgek valsznûleg azrt is szmtanak, mert az els ngy rsz megfilmestsnek jogt a Warner Brothers megvette, nekik fontos teht, hogy ami a filmplaktokon lesz villml nagy betûkkel, az jelenjen meg a knyvbortn is. s amita megvan, hogy ki jtssza a fszerepet a filmben, azta az arcvonsai ksznnek vissza grafikus formban a knyvbortkrl. Ez idig mind rendben is volna. A bajok viszont akkor kezddnek, amikor ilyesfajta zleti szempontok miatt megtiltjk pldul a nevek lefordtst. A kt kis „tanknyv” fordtsakor fordult el, hogy a ngy, addigra magyarul mr megjelent knyvben nem szerepl lnyek beszl, vicces, hangulatot teremt nevt, amit n magyartottam, vissza kellett lltanom angolra emiatt az zleti megfontols miatt. Ennek a knyvnek egyik erssge, hogy pldul a nvadsban van egy nagy adag nyelvi lelemny, amit ha nem engednek meg az adott idegen nyelvre tltetni, elvsz a nevek varzsa. Az egyik kis knyvben szerepel pldul tfle srkny, ebbl hrom elfordul az els ngy ktetben, azoknak teht van magyar nevk, a msik kett nem, s azok ebben a kis „tanknyvben” a hrom magyar mellett angolul szerepelnek. Szrnyû... Az a baj ezekkel a nagy sikerre szmot tart filmekkel vagy knyvekkel, hogy pnzgyi, zleti, image-ptsi okok miatt korltozzk a fordt szabadsgt.
G. J.: Nyilvn nagy a flelem a plgiumtl...
T. T. B.: Nem is flttlenl csak ez a helyzet, hiszen brmit le tudnak vdeni, megvehetik a magyar kiads jogt vagy akr a magyar neveket is rkre. Itt inkbb arrl van sz, hogy egy s ugyanazon dolgot a vilg brmely pontjn ugyanazzal a nvvel akarnak rulni... De a fordti szabadsg ilyesfajta korltozsa nagyon rossz gyakorlat, ami ellen neknk valahogyan vdekeznnk kell.
G. J.: Arrl tudsz, hogy Oroszorszgban kszlt egy Harry Potter-utnzat?
T. T. B.: n csak arrl tudok, hogy valaki flvette a Harry Potter nevet, s e nven publikl.
G. J.: Ilyen is van, de n arra gondoltam, hogy egy Dmitrij Jemec nevû gyermekknyv-r megrta a Harry Potter orosz vltozatt Tnya Grotter cmmel, s ez a knyv tbb-kevsb kveti a Harry Potter els rsznek szituciit, csak az egsz orosz krnyezetbe van helyezve, s a fhs nem fi, hanem lny. A szerz azt lltja, hogy ez nem plgium, hanem pardia, ami azrt szlethetett meg, mert rossz a Harry Potter orosz fordtsa.
T. T. B.: Sok ilyesfajta prblkozs ltezik, ezeknek egy rsze, knyv alakban, interneten, zleti cllal jn ltre. De a Harry Potterben az a j, hogy megtermkenyti az emberek fantzijt, s j dolgok is szletnek az effle ksrletekbl. Nekem is jrtak a kezemben olyan, gyerekektl szrmaz rsok, amik a Harry Potter hatsa alatt szlettek. Van kztk gynyrû rajzokkal illusztrlt, valsgos mûalkots is — csodlatos. Ha a Harry Potter valdi olvasv nem is tesz, rv taln igen.
G. J.: Rowling, illetve a krltte kialakult zleti vilg tiltakozsa a hamistsok ellen azrt is rthetetlen egy kicsit, mert amint te is mondtad — s hiszem, hogy ez gy is van — a Harry Potter maga is mindenfle „idegen” szvegekbl van sszerakva, teht ppensggel r is vonatkozhatna a plgium vdja. Amirt egybknt az orosz plgiumot s a rossz fordtst szba hoztam, annak az az oka, hogy szeretnm tled megkrdezni: a magyar fordts vlemnyed szerint mennyiben jrult hozz a knyv magyarorszgi sikerhez? Vagy egyszerûen csak arrl van sz, hogy a knyv vilgmretû sikere a fordtstl fggetlenl „begyûrûztt” hozznk is?
T. T. B.: Azrt nem nagyon tudok erre mit mondani, mert nem ll rendelkezsemre semmifle szzalkos adat arrl, hogy nlunk nagyobb volt-e, s ha igen, milyen arnyban volt nagyobb a sikere a Potternek, mint a krnyez orszgokban. Elfordulhat, hogy akr rossz fordtssal is sikeres lehetett volna a knyv, br ezt azrt ktlem: ha rossz a fordts, lvezhetetlen a knyv, legyen az brmilyen j is az eredetiben. s persze a rossz fordtsnak is vannak fokozatai. A mai olvas egy kiss ztygs, egy kiss magyartalan szvegen mr nem akad fnn, mert annyi szemttel tallkozik, hogy ez mr fl sem tûnik neki. sszessgben azt gondolom, nagyon rossznak kellene lennie ennek a fordtsnak ahhoz, hogy ez az eladsi pldnyszmban is megmutatkozzon. Egybknt pozitv visszajelzseket kaptam a fordtsomrl, azt mondjk, nagyon j, br az olvask ltalban nem tudjk, mi ebbl az eredeti knyv rdeme s mi a fordt. k jobbra csak azt ltjk, hogy kellemes magyarsggal megrt, szrakoztat knyvet tartanak a kezkben.
G. J.: n csak arra gondoltam, hogy mivel Rowlingk annyi mindenre figyelnek, csodlkoznk, ha valamikppen nem kontrolllnk a fordtsokat is.
T. T. B.: Nem gondolom, hogy brmit is csinlnnak vele. Egyrszt ha jl megy a dolog, ha sikeres a knyv, akkor nincs mirt, msrszt nem nagyon lehet r kapacitsuk sem, hogy magyarokkal vagy magyarul tudkkal elolvastassk. Legfeljebb a magyar kiadn keresztl ellenriztetik, mert tudjk, hogy neki is rdeke, hogy jl fogyjon a knyv. A filmfordtsoknl, ha jl emlkszem, a Csillagok hborjnl tallkoztam a minsgellenrzs olyan mdjval, hogy a magyar szveget vissza kellett fordtani angolra, s azt kikldeni a megrendelnek (mellesleg ezt az angol fordtst is n csinltam — ennyit az ellenrzs komolysgrl). Odakint — gy tapasztalom — annyira az angol nyelv vonzsban s bûvletben lnek, hogy nem is nagyon trdnek vele, mi az, hogy valamit le kell egy msik nyelvre fordtani, t kell egy msik kultrba ltetni. Taln az utbbi idben kezdtek vele kicsit jobban foglalkozni, olyanok kapcsn, hogy mondjuk, ha egy nevet meghagyunk eredetiben, akkor az a befogad nyelvben lehet akr trgr sz is, s akkor nem biztos, hogy nagyon kellene hozz ragaszkodni. Persze ebbl is addnak furcsasgok: elfordul olyan krs, hogy egy kontextusbl kiszaktott nvlistt kell lefordtanom s visszajuttatnom, s csak azutn kldik majd el a teljes szvegknyvet a mr lefordtott nevekkel s az utastssal, hogy akkor gy tessk a neveket hasznlni. Szval elbb megkrdeznek, azutn az ltalam adott megolds alkalmazsra utastanak. A legjobb az, ha semmit sem szlnak, mert abbl nem lehet baj.
G. J.: Ms fordtsaidhoz kpest a Harry Potter fordtsa mennyire szmtott nehznek?
T. T. B.: Nem mondanm nehznek, mert lvezetes munka volt. Egy fordts szmomra akkor nehz, ha nem lvezem a szveget. n abszolt intuitv mdon meg kedv szerint fordtok. Ezrt aztn nem is tudom kitallni, hogy mivel mennyi id alatt tudok elkszlni, milyen tempban tudok haladni. Van egyfajta bels kontrollom, tudom, hogy mit vrok el magamtl, s ha azt is tudom, hogy egy fordulatnak lenne valami frappns megoldsa, csak pillanatnyilag nem jut az eszembe, hossz ideig kpes vagyok keresni, s addig gysem adom ki a kezembl a munkt, amg ezt meg nem tallom; ha megtallom egyltaln. Egybknt pedig gy van ez, hogy az eredeti szveg idnknt hasznl olyan szerkezeteket, amelyeknek a magyar megfelelje kt-hrom egszsges mondatba sem frne bele. Ha mindig mindentt szveghû akarnk lenni, akkor nagy baj van, s ilyen szempontbl az tdik ktet nagyon „besûrûsdtt”, sok volt benne a tlzsfolt mondat, ami taln az eredetiben is zavaran hatott mr. Ez taln nehzsg volt a fordts sorn. Biztosan lehetne nehzsgnek mondani azt is, hogy j szavakat, fogalmakat kell kitallni, de nekem ez inkbb knnyebbsg. n ebben rzem jl magam.
|