Beszlgets Kern Andrssal
Orsi 2006.11.05. 11:51
A Harry Potter s a Blcsek Kve hangosknyv hangjval
Beszlgets Kern Andrssal
2006. mjus 10.
Diktafon elhelyezse...
Lumos: Iderakhatom?
Kern Andrs: Rakhatja, ahova akarja... Ez megy?
Lumos: Megy most mr, legalbbis remlem.
Kern: Az ilyet mindig nehezen indtjk el a nõk...
Lumos: Hmm... Azrt remlem ssze tudtam hozni ezt a gombot. :
Kern: Na, jl van akkor.
Lumos: Teht, amikor felkrtk erre a feladatra, mi jutott elõszr eszbe?
Kern: Hogy pisilni kell. Na j, ez vicc. Azon tl pedig, hogy biztos rdekes dolog ez. Nem ismertem a Harry Pottert, de mivel a krltte kialakult hangulatot s tmeghisztrit rzkelem, gondoltam mirt ne?
Lumos: Ezzel a hangosknyvvel egy teljesen j generci fogja megismerni, egy fiatalabb korcsoport. Milyen rzs lesz, ha Harry Potter fog nrõl elõszr eszkbe jutni?
Kern: Azt n nem tudom, Ezzel sosem foglalkozik egy sznsz. Mikor n 1962-ben fllptem a Ki mit tud nevû versenyen, ami akrhogyis szmoljuk negyvenngy ve volt, akkor sem gondoltam arra, hogy milyen genercik ismernek meg engem. Igaz, hogy akkor semmire sem gondoltam ezzel kapcsolatban, hanem csak gy sztnbõl, hlyogkovcs mdjra csinltunk valami pardit, s azt ppen nzte az egsz orszg, mert akkoriban az volt a divat, akkor kezdõdtt szinte a televzizs, vagy pr vvel elõtte. Akkor mg tnyleg az egsz orszg nzte, biztos ismeri ezt, hogy minden hatemeletes hzban volt egy televzi s akkor mindenki odagyûlt, s a Ki mit tud az vletlenl olyan irtzatosan npszerû volt, hogy nekem tulajdonkppen az ismertsgemmel vagy a npszerûsgemmel sosem volt bajom a plyn. Sokat nzem a kollgimat, de mg a rgi idõkben is, amikor sok televzijtk volt meg rdijtk, ami most mr kiment a divatbl, most mg kevesebb megszlalsi lehetõsg van. Akkor is az volt az rzsem, hogy micsoda szerencse ez nekem, mert azrt egy sznsznek nagyon fontos, hogy sokan ismerjk. Akrki akrmit mond, vagy letagadja, ez nagyon fontos.
Szval akkor az egsz orszg nzett, s hossz vekig n voltam az orszg Ki mit tud os Andriskja.
Lumos: Azrt krdeztem, mert aki belekeveredik Harry Potter vilgba, azt rendszerint ezzel szoktk elsõsorban megrohamozni, legalbbis klfldn ez gy van.
Kern: Ezt nem tudom, hisz ez elõtt vagyunk mg. s nagy krds, hogy mennyire lesz npszerû ez a hangosknyv. Azt nzem, hogy manapsg a hangosknyv, ami egy irt rdekes s, egyrszt kedves, msrszt rtket produkl s nyjt hasznos jtk, de nincs olyan elterjedtsge, mint annak idejn a televzinak volt.
Lumos: Teht nem lesz terhes, ha ezzel a szereppel azonostjk nt a kisebbek elsõsorban?
Kern: Nem, dehogyis. J lesz.
Lumos: Visszatrve a regnyekre, az elsõn kvl, amit nylvn mr elolvasott, mst tnzett mr?
Kern: Nem, n egyltaln nem ismertem a Harry Pottert, sõt, azon tl, hogy ennek a legendjt ismerem, egyszerûen elõreolvasom azt, amit itt fel kell olvasnom, s gy ismerkedem meg a regnnyel.
Lumos: Tetszett az, amit eddig olvasott?
Kern: Kifejezetten. Igen. Nagyon tehetsges ez az rnõ. Nagyon "helyesnek" tartom a knyvet. Van benne egy klns charme, s ez nagy tallmny. Szval az, hogy az angol iskolarendszert, ami egybknt nemzetkzileg is rdekes dolog, sszekeveri egy ilyen varzslssal s egy majdnem mesei szintû jtkkal, ez egy rdgien gyes keverk, s ezt nagyon kevesen tudjk a vilgon megcsinlni, de ennek a nõnek sikerlt. Nyilvn ettõl van ez az õrletes sikere.
Lumos: Teht az sszes knyvet fel fogjk venni? Errõl mit tud?
Kern: Halvny gõzm nincs. Itt van Balzs Pista [az Animus Kiad egyik alaptja], aki meg tudja majd ezt mondani. n nem tudom, most az elsõt vesszk fl, s azt mg elmondom magnak, hogy ez õrletes munka m, nem is gondoltam volna.
Lumos: Meslne errõl?
Kern: Az az igazsg, hogy az ember ngy rnl tbbet nem tud koncentrlni egy ilyen feladatra. Az ember azt hiszi, hogy csak gy felolvassa a gyereknek a knyvet mondjuk, gondolja az ember.
Lumos: Gondolom, nem lehet benne a lapozs hangja sem.
Kern: A lapozs? Ugyan. Koncentrlni kell, hogy melyik mondat pontosan mit jelent. Hangslyok, hangok megtallsa, hogy azok elvljanak egymstl, hogy jtkos is legyen, hogy nagyon tessk majd a gyerekeknek, de a felnõtteknek is tessk. Ne legyen tldramatizlva, ne legyen tlsgosan unalmas, ne legyen felolvass, hanem rdekes legyen. Szval ez egy nagy hecc.
Lumos: Mennyire jtszik a hangjval?
Kern: Visszatrek itt a '62-es Ki mit tudhoz. n parodistaknt kezdtem. Az, hogy hangokat kitalljak s utnozzak, vagy hogy megeleventsek egyes alakokat, ez igazbl - br nagy koncentrlst ignyel - nem olyan nagy teher. Nekem ehhez van - szerny akarok lenni, de mgis azt mondom - van egy velem szletett kpessgem. Ha flek valamitõl, akkor attl flek, hogy nem gy kell-e flolvasni, mint ahogy a szlõ olvasn fl a gyereknek. Ez nem olyan. Ez egy kicsit dramatizltabb, megkomponltabb, pontosabb, profibb. s abban remnykedem, hogy ez a gyerekeknek tetszeni fog. De ez egy nagy krds. Elkpzelhetõ, hogy inkbb az tetszene, ha kicsit unalmasabb lenne, mint amikor egy apa felolvassa a gyereknek. Ezt nem tudom, majd a fogadtatstl fgg.
Lumos: Gondolom belehallgatott a Jim Dale-fle vltozatba...
Kern: Egy egsz picit belehallgattam. Nem akarunk senkit utnozni. gy gondoltuk, hogy htha ez rdekli az olvaskat: hogy egy Kern Andrs nevû ember - akit vagy szeretnek, vagy nem szeretnek, de mindenesetre ismernek, ez megint szernysg krdse, de npszerûnek mondom magam (a gyerekek krben nem biztos, lehet, hogy magnak van igaza, hogy egy csoman most fognak megismerni), olyan sznesen, rdekesen, kedvesen felolvassa nekik ezt a knyvet, elolvassa helyettk. Aztn, hogy ez j-e, az nagy krds. Ennek a morlis rszrõl nem is tudok sokat. J-e, hogy egyltaln fel van olvasva.
Kszl belõle film, kszl belõle ez a felolvass, aztn a gyerekek vagy a szlõk vlasztanak. Mindamellett azt szvesen mondanm, hogy n annak rlnk, ha ennek lenne egy olyanfajta jtkos npszerû sikere, s titokban arra gondolok, hogy fõkpp azoknak a krben, akik mr olvastk: nem szvesen vennm el a gyerekektõl az olvass rmt. De ha valaki elolvasta, s azt mondja, hogy "H, n akkora Harry Potter rajong vagyok!" amibõl azt hiszem vannak sokan, azok azt mondjk, "Na, hallgassuk meg, hogy a Kern Andrs hogyan olvassa fel neknk". Ezt a jtkot jtszuk itt most pr napja.
Lumos: Azt nem tudom tudja-e, hogy Jim Dale nevû kollgja mr krlbell a ktszzadik fle hangnl tartott a hatodik knyv felvtelnl, ami kicsit ijesztõ, s CD-n kell tartaniuk a mintahangokat.
Kern: Igen, ez elkpzelhetõ. Mi is ilyen bajban vagyunk. Egyelõre az elsõ knyvnl nem volt ekkor nagy baj, mert mint mondtam parodistaknt kezdtem s a hangok megjegyzshez van egy rzkem. Mi nem tartunk ktszznl, csak olyan tizennyolcnl vagy hsznl, de lehet, hogy egyszer csak ott fogunk tartani, s akkor nagyon meg is fogok ijedni.
Lumos: gy hallom mr csak tz oldal van htra?
Kern: Az elsõbõl igen. Hadd krdezzek most n valamit. Ez a dolog az internetre fog felkerlni?
Lumos: Igen.
Kern: n azt mondom, hogy tegynk fel pr hangot ebbõl, nem?
Lumos: n nagyon rlnk neki.
Kern: Tegynk fel egy rszletet belõle.
Lumos: Ezt biztos [Balzs] Istvnnal is meg kell beszlni.
Kern: Akkor Istvn is jjjn ide. Pont egy jogi krdshez jutottunk.
(Mg Balzs Istvn ider, mg felteszek egy krdst.)
Lumos: A lnyka hangokat hogy kpzi? Pldul Hermiont?
Kern: Hermionnak olyan lesz a hangja, amilyet a szerzõ kr [elkezd hadarni s kapkodja a levegõt] borzaszt gyorsan beszl, nagyon izgatott, egy kicsit mindig nehezen veszi a levegõt, s rettenetesen aggdik mindenrt. Mindenkinek lesz egy hangja, de amikor nem huszonnyolcan beszlnek egy pillanatban, hanem csak ketten, akkor ezeket a hangokat jval kevsb alkalmazom, csak gy jelezve tûnnek fel. Teht olyannak szeretnm csinlni, mintha valaki flolvasn a gyereknek, de tehetsgesen.
(Megrkezik Balzs Istvn.)
Balzs Istvn: Na de Andrs emlkezhetsz r, hogy amikor ott a Fkusz Knyvruhzban - br azta sok vz lefolyt mr a Dunn - tallkoztunk, akkor n azt mondtam, hogy ha valaha hangosknyv lesz, akkor szeretnm, ha te olvasnd fel, mert akkor olyan fantasztikusan eltalltad rgtn.
Kern: Igen, erre kifejezetten emlkszem, s ksznm. Visszatrve a krdsre, amire viccbõl azt mondtam, hogy pisilni kellett, az volt az rzsem, hogy ezt szvesen olvasnm fel, annak ellenre, hogy nem ismerem a knyvet. gy olvasom, hogy mindig... taln ezt nem is kne elmondani, de n szvesen elmondom, n nem ismerem, nem olvastam a Harry Pottert.
Tudok a Harry Potter mindenrõl. Minden jsgot elolvasok, minden hrt hallok. Tudom, hogy vannak filmek, tudom, hogy ennyi knyv megjelent, tudom, hogy a hetediknl vge lesz, tudom, hogy az rnõ mennyit keresett, meg mindazt, amit a bulvrsajtbl meg innen-onnan lehet tudni. Magt a knyvet nem ismertem, hiszen ez egy gyerekknyv.
Lumos: Nem tudom a hatodik knyv utn is gyerekknyvnek gondolja-e majd...
Kern: Ezt nem tudom, de tny, hogy nem ismerem a knyvet. Teht elõre olvasok mindig harminc, negyven, tven, hatvan oldalt belõle s gy ismerkedem vele, amikor kszlk ezekre a felvtelekre, hogy aztn ott eszemnl legyek, s tudjam pontosan, hogy mit olvasok. De ha most megkrdeznd azt - hogy tegezõdnk vagy magzdunk azt nem tudom - megkrdezn azt, hogy a negyedik knyv harmincadik oldaln milyen hangokat fogok hasznlni, halvny gõzm nincs. Ezek jtkosabbak, sztnsebbek, kedvtelsbõl valk s pp eltalltnak vlt hangok, mint azon a felolvasson is, amikor az Istvnnak felolvastam ezt elõszr. Az is egy jtk volt, ott nem is emlkszem pontosan melyik rszbõl olvastam.
Balzs Istvn: Az a negyedik knyvbõl volt.
Kern: pp a negyedik knyvbõl, igen. Elolvastam elõtte, s gondoltam ez olyan jtkos, nekem val, rdekes, kicsit parodistnak val, kicsit sznsznek val, kicsit sznl lvõ embernek, kicsit meslõ embernek val felolvass volt, s gy olvastam, ahogy n szvesen olvasok fel. Aztn õneki ez megtetszett, s n rlk, hogy most ezt csinlhatom.
Mg annyit elmondok, aztn hagyjl mr, ne tegyl fel tbb krdst...
Lumos: Egybknt befejeztk, nincs is tbb krdsem. :
Kern: Annyit elmondok mg, hogy tudtam hogy ez gyerek knyv - na j, ifjsgi regny - olyan, mint a Huckleberry Finn vagy a Tom Sawyer volt a mi idõnkben, vagy a Pl utcai fik. s eszembe jutott az egsz gyerekkorom, az n kilenc, tz, tizenegyves kori lnyem, a magatartsom. Az apm kilencves koromban felolvastatta velem - akkor kezdtem flolvasni - a Pl utcai fik fvszkerti jelenett, amikor a Nemecsek l a fn, s azt mondja, "n vagyok, itt vagyok. " Hogy mirt olvastam ezt fl kilencves koromban, nem emlkszem. Apm nyilvn ltott bennem valami sznszi vagy elõadmûvszi kpessget. Kilenc ves koromban! Nem nagykpûskdni akarok, csak azt mondom, hogy nlam vletlenl ez nagyon korn kezdõdtt.
Lumos: A Ki mit tudnl is nagyon fiatal volt mg.
Kern: Aztn gyereksznszkedtem, aztn Ki mit tudos lettem, s tulajdonkppen arra gondolok, 58 ves vagyok, hogy 48 ve ezen a plyn vagyok, s mindez gyerekjtkokkal, gyerekknyvekkel, gyerekirodalommal, ifjsgi irodalommal. Mg azt is elmeslem, hogy apm mindig mûvsz akart lenni, ksõbb rt is egy gyerekknyvet; Kern Istvn: Csata a hban, s az n gyerekkoromrl szl, s a Mra kiad adta ki. A Janikovszky va volt a szerkesztõje, aki szzszor lt nlunk s a gyerekkoromrl mesltetett.
Na, jl van. Elg ez magnak?
Lumos: Igen, nagyon szpen ksznm.
Kern: Nagyon sokat beszltem.
|